[Friss hozzászólások] [130-111] [110-91] [90-71] [70-51] [50-31] [30-11] [10-1]
http://www.stratcommandcenter.com/forums/index.php?showtopic=2479&st=40
Rengeteg nomád lovasíjászokról, és lovagokról szóló színes képanyag van az oldalon (ami egy nyugati fórum)...tatárok, kunkok, türkök,,,stb...
Folyamatosan teszik fel a drága nyugati szakkönyvekből a képanyagot...
Már ha valakit érdekel,van sok páncélos íjász benne...különféle népektől!
Üdv István |
Mindezen okok miatt szerintem nincs semmi meglepő abban, hogy a nomádok páncélozták (ha szegényebbek voltak, hát csak nemezzel) megbecsült paripájukat.
Sagittarius |
A nemezt a nomád népek mindenkinél jobban ismerték, hiszen nekik voltak a legnagyobb nyájaik, így nekik állt rendelkezésükre a legtöbb gyapjú!( ,de más állat pl. ló szőrét is használták nemezelésre) A nemezt használták pl. a jurtáik szigetelésére is. A nemez, ha jól összetömörítik jól véd a nyíl ellen (saját tapasztalat), ráadásul igen könnyű!
A nomádok nem csak azért vonultak fel ménesekkel, mert kellett a csatában kilőtt lovak pótlása, hanem mert szükség volt egy hadjárat során málháslovakra, fogatlovakra is. No meg persze egy vágtató ló sebességével mozgó élelemorrás (akár a hús, akár a tej) sem elhibázott ötlet!
A nomád ember igen szerette lovát, akivel állandóan együtt volt, jól megérttette magát. Egy jól idomított paripa pedig igen értékes volt, valószínűleg már csikó korától nevelete tanítgatta gazdája hogy akár szóra vagy apró lábmozdulatra is forduljon, leüljön, lefeküdjön, tűrje a csatazajat, a feje felett repkedő nyilakat, a felé suhanó szablyát, a sérüléseket és hogy egy nomád bátorságával rohamozzon vagy éppen mentse lovasát, ha szorul a hurok!
Sagittarius |
Az oldalunkon felkerült egy Pecsenyeg sisak...
Az oroszok által pecsenyegnek nevezett nomád nép magyarul a Besenyő néven ismertebb talán...
Itt a közelünkben is van egy régi szállásterületük...Szirmabesenyő....:-)
Ez a sisak oroszországban került elő, a 12-13 század körüli időkre tehető darab...
Vaspók
Az oldal linkje alább baloldalt van. |
Erre csak egy nyugati évkönyvben (krónikában) lévő bejegxzésből lehet idézni ahol a kalandozó magyarokról ezt írták kb:az előkelők lovainak fejét, és szügyét nemez, vagy vas páncél fedi !
Tehát ott meg pont a bőrt nem említik, viszont a számukra szokatlan nemezt igen...és a VAS páncélt is !
Ha én egy akkori előkelő lennék többszáz...esetleg többezer ló tulajdonosa...akkor legjobban nem a lovamat védeném hanem önmagamat mivel belőlem nincsen többezres ménes a család részére...:-)
Mellékesen pedig bélésre tett egy-hatos szövésű szegecseletlen lánszövet is már a felére csökkentette a nyíl átütő erejét a kisérletünkben egy ötvenfontos íjjal !
Nagyon közelről is...messzebbről még jobb eredménnyel védene...!
Viszont még én egyetlen aktív lovasíjászon sem láttam egy rendes igazán védő bőrpáncélt, mert az kissé nehezebb, merevebb, és kényelmetlenebb lenne annál amit viselnek !
Mert amikor gyűrődnek a pikkelyek a vértjén akkor az nem véd semmit sem egy lövéstől szerintem...még kardtól sem pedig egy vasing bizony megfogja szegecsek nélkül is a vágást..
Az apósom lovának a szerszámja az bőr az már véd, de nem is puha....:-))
Szóval van leírva ősmagyar vaspáncél lóval kapcsolatban, tehát a orosz leletek, és korabeli ábra hegyek nem ok nélküliek szerintem....
Avar sírokban idehaza több mint ötszáz esetben leltek kisebb-nagyobb méretű vas páncél töredéket, illetve nem is egy esetben teljes vas mellényt!
De még női sírban is leltek nagyon finom láncszövetet!
|
Van még kérdés? Én hiszek Leó bácsinak.
Tibi |
"Fegyverzetük kard, bőrpáncél, íj és kopja, s így a harcban legtöbbjük kétféle fegyvet visel, vállukon kopját hordanak, kezükben íjat tartanak, és amint a szükség megkívánja, hol egyiket, hol másikat használják." - Bölcs Leó bizánci császár(886-912) a türkökről (ahogy a magyarokat Bizáncban hívták) Sagittarius
|
Kösz az infót, úgy tűnik, sokkal vasasabbak voltak a honfoglalók, mint ahogy ma sokan gondolják(és sajnos terjesztik, fürdőköpeny rulez, stb...)
A láncing kevésbé véd a nyíllövéstől, azért szimpatikusabb a bőrvért. Ja meg nem lenne türelmem szegecselt láncinget csinálni, szegecseletlenül meg nem sokat ér. Nyíl ellen például semmit, ezt kipróbáltam.
Majd csinálok új íjtesztet bőrrel, meglássuk... |
Hát a messzire lövés az oké, csakhogy figyelembe kéne venni annak aki azt írta, hogy nem is kell páncél a magyaroknak, hogy a leggyakoribb ellenfeleink szintén íjászok voltak...
Mint a besenyők !
Ha két íjász seregből egyik sem hordott volna vértet nem sok túlélő lett volna csata után, de még azok is elhullottak volna a sebfertőzésekben, többnyire:-((
Amúgy meg van olyan ezüsttál az őshazában amit magyar munkának tartanak némely szakemberek.
A mintája pedig egy páncélinges, keresztpántos sisakot viselő íjtegzes lovas ábrája...
A páncéling pedig térdig ér, és könyökig, a sisaknak nyakvédő láncszövete van!
legalábbis nem egy bőrpáncél van a képen :-)
Ez egybevág a népvándorláskori sisakokról szóló magyar kiadvánnyal, amiben pl az ÚN. rusz tipusú sisakot az orosz sztyeppén pl a magyarok első feltűnésének idejére keltezi egy nyugati tudós,
De leltek több akkori sírt amiben szintén páncélingben, sisakkal , és magyar tipusú (gömbös keresztvassal szerelt)szablyával volt a harcos eltemetve.
Van ahol csak sisakja volt vasból, én oda pl bőrpáncélt gondolok...
Sőt amikor itt az avaroké volt a magyarország területe akkoriban mi is azt a stílusú fegyverzetet hordhattuk, tehát a kijev környéki akkori sírokból elvileg korai magyarok fegyverei is kerülhettek elő. azokban pedig mindennapos a páncéling!
Majd az oldalunkon hamarosan lesz egy belső rész is ahova teszem fel ezeket az igazán nem könnyűlovas nomád holmikról a múzeumi fotókat...mivel nincs kedvem jogdíjat fizetni. :-((
De lesz jelszó hozzá annak akit érdekelni fog.
|
Ja meg voltak ám nehézlovasok is a seregben! Felfoghatod úgy is, hogy nehézlovast játszom hosszú lándzsával meg szablyával, és csak úgy mellékesen még egy íj is lóg az oldalamon. |
Üdv!
Csak egy kérdés: akkor miért volt szablyájuk, kardjuk, lándzsájuk, ha nem kerültek közel az ellenséghez? Biztos vagyok benne, hogy amelyik megengedhette magának, vagy tudott készíteni, az hordott vértet. Minden nép használt páncélt, a nomádok is, igaz, nincsen magyart ábrázoló korabeli képem, de miért épp a magyarok lennének a kivétel? A bőrvért meg nem olyan nehéz, mint amilyen jól véd. Ajánlom Kelemen Zsolt Lóháton, fegyverben című könyvét, ír a vértekről is.
Szerintem a régiek nem tudtak úgy tölteni, mint Kassai. Tegezből lőttek, nem fogtak 12 vesszőt az íjhoz, legfeljebb 1-2-t, márcsak az éles harci hegyek miatt se.
Tibi |
Szia Tibi!
Azt nem értem,hogy miböl gondoljátok,hogy a honfoglaló magyarok ilyen börpáncélt hordtak?
Van egy pár régészettel foglalkozó,a honfoglalás kori sírokat ,leleteket bemutató könyvem,de abban sehol sem mutatnak olyan lemezeket,foszlányokat,ami börpáncélra utalna.
Azt nem díszítették volna?
Miért nem,mikor mindent díszítettek.Ílytegezt,csizmát,kaftánt stb...
Mi szükségük lett volna börpáncélra?
Akkoriban a leghatékonyabb fegyver az íj volt.Tehét ők minden akkor használt fegyvernél távolabbról tudtak ölni.Egy lándzsát eldobni max 50-60 méterre lehet,bár nem vagyok gerelyvető,és az akkori harcos kondíciót sem ismerem,de az tuti,hogy nem kerültek olyan közel az ellenséghez,hogy védőruházatra legyen szükség.
Biztos tudtak olyan gyorsan tölteni mint Kassai.
Miért nehezítették volna a ló terhét?
A "korabeli ábrázolások " felyezetben sem nagyon látni a kaftánon kívül mást.
Amit leírnak a krónikák,ott sem hallani semmilyen bőrpáncélrol,csak selyemröl meg brokátrol.
Akkor hogy is van ez?
http://istvandr.kiszely.hu/ostortenet/036.html
http://members.chello.hu/divat/tortelem/honfog3.htm
Petya |
Kösz, javítottam a századot. De miért kell ennyi pont a szövegbe?
Tibi |
Mellékesen az orosz cár is alkalmazott tatár lovasokat....
A kalmük tatároknak viszont a 17-18-ik században rengeteg puskás lövészük volt....sőőőt még tüzérségük is !!!
Ezt a járandósághoz tartózó elemként kapták a cártól....
De emelett ugyanekkor minden kisebb szállásterület is köteles volt a tatároknál évenként két bőrpáncélzatot beszolgáltatni adóba....jó volt az még a közelharcban :-)
Mindez a Kalmük tatárokról szóló könyvben van...
Szóval azért haladtak ők a korral...!
Csak ugye a tömegeknek az íj volt az elérhető legolcsóbb fegyver....még évszázadokig...ezért látszólag nem is fejlődött a harcmodoruk....
Vaspók |
Küldjél!! De én is kötekednék. Az, hogy "íjaikkal", egy j-vel van!
Tibi |
Öröm ránézni arra a 17. századra:) A szkítákról azért írtam, mert az ókor az i.e. V. századig tartott tudomásom szerint. És az mégiscsak szebb, hogy az i.e. VII.-i.sz. XVII. század. Sagittarius
U.I.:a fejléc: ronda! most küldjek neked egy szkítát? |
Most már jó? Egyébként a szkítákat is említem, ott vannak. A fejléc marad, vagy küldj jobbat!:)
Tibi |
Üdvözlet! Az oldal jónak ígérkezik, de még ráfér némi fejlesztés. A kezdlapon írottakat kiegészíteném annyival, hogy a szkíták már a i.e. VII. században uralták a sztyeppét.Valamint nem illene megfeledkezni a talán másik végpontot jelentő krími tatárokról akik a XVII. század végéig hatéknyan alkalmazták ezt az ősi nomád harcmodort: 300 száz éves fennálása alatt a Krími Tatár Kánság adófizetésre kényszerítette Lengyelországot, Oroszországot és Moldvát. A kánság akciórádiusza meghaladta az 1000 km-t. Seregeik hadjáratokat vezettek Kaszpi-tengeről az Erdélyi Fejedelemségen és Ausztrián át Poroszországig. 1658-ban Konotopnál a kozákokkal szövetségben bekerítették és megverték az orosz fősereget. Mindezt szaru íjjaikkal vitték véghez a tűzfegyverekkel felszerelt Nyugat ellen.(B. Szabó János nyomán) Sagittarius
U.I.:ezt a fölső szegélyt azal az elmosódott lovassal igazán lecserélhetnéd! |
Puskapor: erről illik tudni, hogy elvileg erős a gyanú, hogy a tatárok használták európában először.....a sajó hídjánál....ellenünk....:-( |
szia!valaki innen ffffffff néven regisztrálta magát a szip en.a az apróhirdetés rovatba feltett hírdetés eléggé felkeltette az érdeklődésemet.nekem van egy kassai párduc íjam amit szeretnék egy grózer long bow ra cserélni.írj a zansin@freemail.hu címre.minden megoldás érdekel. |
[Friss hozzászólások] [130-111] [110-91] [90-71] [70-51] [50-31] [30-11] [10-1]
|