[1145-1126] [1125-1106] [1105-1086] [1085-1066] [1065-1046] [1045-1026] [1025-1006] [1005-986] [985-966] [965-946] [945-926] [925-906] [905-886] [885-866] [865-846] [845-826] [825-806] [805-786] [785-766] [765-746] [745-726] [725-706] [705-686] [685-666] [665-646] [645-626] [625-606] [605-586] [585-566] [565-546] [545-526] [525-506] [505-486] [485-466] [465-446] [445-426] [425-406] [405-386] [385-366] [365-346] [345-326] [325-306] [305-286] [285-266] [265-246] [245-226] [225-206] [205-186] [Korábbi] [Archívum]
huhh nem sok itt az élet...vagy csak én nem látom...? :-)
Egy kis észrevtel : manapság a legtöbb lovas csapat úgy lesz hagyományőrzővé, hogy van egy lovasiskola, és az ottani szép magas sportlovakkal kezdenek avar, honfoglaló magyar, vagy lovagi, esetleg török lovas csapatot alapítani ...!
Ez szép dolog, de amikor ezt teszik akkor ez általában úgy jön létre, hogy western, és sport nyerget használnak fel a felszereléshez mert az a nyereg már megvan és miként nézne ki ha az amúgy drága lovakhoz korabeli nyerget vennének egyből ? :-(
Mert az hirtelen komoly pénzt emésztene fel...és csak eztán kéne még korhű ruha és fegyverzet is...!
Tehát a lovuk korhűtlenül magas többnyire, a nyereg szintén nem korabeli fazon lesz....-(
Aztán ha véletlenül beszereznek korhűen készített páncélt és abban nem tudnak ugyanúgy felpattanni a lovuk hátára mint Kelemen Zsolték akkor a levont következtetésük az lesz, hogy a páncél a szar, meg a készítő...hiába leletekb és korabeli ábrák után készített a darab...tehát abban nem lehet bibi! :-(
Eszükbe nem jutna az, hogy a lovuk túl mgas így természetesen ők még sport gatyában se tudnak olyan könnyedén felpattani a nyeregbe mint Zsolték a ő korabeli magasságú lovaikra...!
Inkább hibás a páncél, a készítő...magyarán a lelet után készült vért...de ők nem...
Másik dolog amikor a korabeli lóvértre mondják, hogy rosz mert ...nem tud benne legelészni bármikor a ló, vagy épp túlságosan mozog... azaz követi a ló mozgását...tehát szerintük rossz....illetve nem tudják rendesen rögzíteni a sport, és western nyereghez tehát rossz...
Meg úgy általában nem szeretik a lovak...!
És még ez utolsó érv is azt bizonyítja szerintük, hogy a készítő szar lóvértet alkotott meg...:-(
Hát kérdem én milyen a jó lóvért ?
Legelni is lehessen benne bármikor, de azért a szügyvért védje a szügyet is ugye.....de ez a kettő üti egymást...!
Azért megnézném azt a csatát ahol a lovak legelészhetnek bármikor...:-)
|
Boldog új évet mindenkinek!
|
Kérlek írtak a régiek orbitális baromságokat is le, de attól mert régen írták nem lesz se éetelmes dolog, se igaz !
Tibi jól mondja a bélésre kell venni egy páncélt , hogy jobban védjen !
Egy láncing természetesen szépen véd a sima vágásoktól is bélés nélkül is akár ez a teszttel igazolt eredmény, de a erőbehatásokat jobban elviseled ha van bélelve alól, sőt hidegben, és melegben is viselhetőbb a lehűlő, vagy nagyon melegedő vasing ha alá van bélelve !
Ha kifordítod a dolgot és egy láncinget veszel fel, és arra a bélelt gambit...aketont...mindegy minek nevezed a pufidat akkor erőteljesen romlik majd benne a mozgásod valószínűleg..pláne ha hosszúujjú páncélinged van !
Miért ?
Könyökben, de derékban is hajló részeken a láncszövet összecsúszik, szétcsúszik ugyebár !
Ha alatta nem vékony ruhát viselsz akkor a bélés távol artja a kellemetlen vasanyagot mozgáskor-súrlódáskor a testedtől a bélés okán !
Ha vékony a ruha alatta az még csak kissé kellemetlen dolog...ha a páncélodon kívül hordol egy bélelt kabátot és a karod behajtod fegyveremeléskor, vagy a tested meghajtod hajláskor akkor a pufi kabátod is össze fog hajolni, és tömörödni ami gyakorlatilag a láncingedet szépen préselni fogja a nem bélelt test felület felé így sokkal erőteljesebben fogod megérezni a láncot a hajlataidban külső béléssel magadon mintha egyáltalán nem volna sehol sem rajtad bélés ! :-(
És azt nem kell mondanom mennyire szar dolog ha véresre kidörzsölné a testedet ez a külső bélelt kabát alatti páncél ? Egyszerűen harcképtelenné tenne :-()
Perzse azt is rávághatnád, hogy akkor alsó bélés, és felső bélés kötz volna tuti a páncélinget viselni ...
No igen csak a mozgásodat kissé érdekesen alakítaná át ...pl szűkebb mozdulatokat mondjuk nem nagyon tudnál végezni :-8
De ezt könnyű kipróbálni.. van egy bélésed, reá való láncinged...ezt fel kell venned, és keress egy akkor téli kabátot amit még ezekre a normális páncélzati holmikra fel tudsz egyedül venni bebújós verzióban...magyarán akkora kabátot keress amit bezártan fel tudsz húzni a bélelt láncingedre ! Aztán csak próbálgass némi harci mozgást ! Közel keleti hőmérsékleti viszonyok közt mondjuk hőgutát biztosan kapnál...de ha azt nem vesszük figyelembe a mozgásod eléggé leromlana annyira, hogy nem volnál komoly ellenfele egy paraszt gyerkőcnek sem...:-)
Ugyanis a láncszövet két vastag bélés között satuba lesz zárva így nem tud túl jól elmozdulni !
Készítettek ugyan törökök rejtett láncinget bevarrva egy köntös anyagába ami kb egy centisen van bélelve belülről, de azt nem harctérre tervezték használni...inkább paklotába szolgáló holmiként..pl a nagyúr látszólag védtelen, de mégsem alapon !
A régi leírás így ebben a formában tehát értelmetlen dolog...:-(
Az igaz, hogy a bélelt páncélingre húztak kaftánokat, de nem téli vastag holmit hanem rejtésre szolgáló vékony anyagot ami nem akadályoz a mozgásban nagyon, de nem látják messziről ha páncélban közlekedsz !
A bizánci lovasságról szóló könyvben én is láttam azt a hülyeséget mint rekonstrukciót, hogy a páncélingre vettek egy vastag bélelt kabátot és az ujjait összehajtva a vállon rögzítették így elvileg plussz védelmet ad a páncélinges felkarjának, vállának ! Ám a rajzon így is szuper karcsú a vitéz...ami a valós próbánál csak csontsovány embernél lenne igaz...az meg hát nem katonának való...:-( Másrész egy bizánci korban ismert lamellás vállvért jobban véd mert azt nem vágja szét az éles penge, és pl nem lesz akkora térfogatú akadályozó cuccos a felső karodon mint az összehajtogatott bélelt kabátujjak ! Egy ilyesmit szétvágnak, de jó kis nyílfogó is lehetne egy bőséges nyílzáporban is ami plussz akadályt hozna létre a karodon ám ! :-()
De az a szép, hogy ezt így minek tesztelnék, vagy csak gondolnák végig az ilyesmi ötletek kiagyalói ?
No próbáljátok ki mennyire hatékony télikabátból egy ócskával...turissal...és aztán meglátjátok mennyire nem életszagú a rekonstrukció...:-)
|
Egy külföldi oldalon olvastam amit sajnos nem tudok visszakeresni. Ott a bizánciakkal kapcsolatban említették hogy eggyes egységik a láncing felett hordtak gambesont. Bár lehet attól függetlenül hogy nem említették, alatta is hordtak egyett. Nyílván több mint a semmni alapon jól jött, de nekem elégé új megoldás.
|
Én egy kombinált vértet használok, az e kérdés szempontjából hasonló a láncinghez. Fegyverkabát (vagy bármilyen más aláruha) nélkül én biztos nem hordanám, mert pusztán viselni is kellemetlen úgy. Mit láttál és olvastál pontosan, hogy anélkül használták? Attól, hogy van felette egy fegyverkabát, még lehet alatta is egy.
|
Üdv mindekinek!
A tapasztalataitokra lennék kíváncsi fegyverkabáttal (gambeson) kapcsolatban, hogy kinek milyen bélés vált be.
Tudok gyapjú, filc, vászon illetve zsákvászom bélelésről, de jó lenne tudni melyiknek mi az előnye, hátránya.
Illetve van tapasztalat láncing viseléséről fegyverkabát nélkül, vagy az alatt? Esetleg valaki ki is próbálta fegyverrel szemben?
Nekem nem tűnik annyira praktikusnak, de láttom és olvastam arról hogy így is használták.
|
Zablából, patkóból és nyeregkápából nem lehet a marmagasságra következtetni. Vannak széles pofájú, nagytalpú, lapos hátú, alacsony lovak.:) A lábközépcsontból sokkal pontosabban lehet a marmagasságot becsülni.
|
Drága tibikém anno kung fut egy hónapra 8-9 alkalmat adtak ugyanennyi pénzért..komoly infláció van arrafelé három alkalomra ennyit kérvén...:-(
Lovas témában épp ma hajnalban olvastam pár érdekeset...ami azt mutatja, hogy a hazai tudós állományban is vannak ám Sepsik módon gondolkodók ...:-)
Azt tapasztalták ugyanis, hogy öregecske, sokszor igen leamortizál lovakat temettek el a harcosokkal is ...magyarán ha mai lóvásárló szemmel értékeled a leletet miként az átlag régész tette akkor azt mondhatnák, hogy gagyi, olcsó, sőt értéktelen lovat áldoztak a temetés céljáa !
Ez az illető meg inkább úgy gondolta megmagyarázni a tényt a temetett lovak állapotát tekintvén, hogy szerinte azok a lovak a kedvencek voltak ..hiszen azon ülhetett legtöbbet a gazdája, így nyilván ha együtt öregedtek meg akkor tényleg olcsónak tűnő öreg gebét temetnek el a öreg vitézzel ! Csak épp azért mert azt szerette volna magával vinni, és nem azért mert a ezüst fegyveres előkelőnek a ménesében nem lett volna a drága fiatal lovakból temetnivaló ló !
Tehát van régészeti lelet, és kétféle magyarázat...melyik a valószínűbb szerinted ?
Te magad melyik lóval mennél a túlviklági harcokra , A kedvenc lovaddal ami öreg mint te esetleg és összeszoktatok, vagy egy ifjú makrancossal ?
Jó példa arra, hogy a tényt ami a öreg lovak a sírban miként lehet nagyon eltérően magyarázni...!
Nem hülye az a tudós se aki gagyi lónak gondolja az öreget...csak nem biztios, hogy ült lovon, pláne szeretett meg egy lovat annyira, hogy kitartson mellette...! Csak asztali tudós...nem lovas ember...!
Ám ha így magyaráz meg valamit nem tuti, hogy a végeredmény jó lesz..ám aki utána jön és épít a rossz alap következtetésre az tovább építi a hibát sajnos ...
A másik amit olvasgattam egy árszabást 1700 körüli évekből ahol a füredi nyerget is kétféle méretben készítették...hiába könnyűlovas eszköz volt rendes lóra meg nagyobbra is készítették...!
Ebből nekem az jutott kérlek eszembe, hogy a lemért lovak csontjai kevesek mint adatok de nem számítanak bele a valószínű méretezésbe mást ?
Mert pl maradtak fel zablák, és patkók, nyeregkápák is bőven ..!
Ezekből kifejezetten lehet következtetni a lovak eltérő méreteire akár a bronzkorban is ...mert egy nagy zablát nem tehetsz bármilyen kis ló szájába tudtommal csak úgy, mert nmiképp passzolnia is kell ! De pl nyeregkápák mik még idehaza is kerültek elő, sőt komplett nyergek is vannak szépen azok is vallanak az alája passzoló lovakról...nem ?
No mindegy csak szokásosan bő lére gondolkodok :-)
|
Kösz az információkat Vaspók, nagy segítség!
Szeretném visszavonni azt a kijelentésemet, hogy "de sajnos egyre kevésbé valószínű, hogy én fogok rendelni a továbbiakban tőle." , csak felidegesítettél a lovak kapcsán, de már lenyugodtam. Jó cuccokat csinálsz jó áron, attól függetlenül, hogy min vitatkozunk éppen. ;) Török nyílhegy ügyben írok is egy e-mailt.
Hát igen, én egy fehér pólóért nem fogok 5000 pénzt adni.
Miután elolvastam Arlow Gusztáv és Leszák Károly könyveit, látom, hogy megkevertek néhány dolgot (pl. az alapállást és a vívóállást). Én nem a rendszer miatt járok hozzájuk, hanem azért, mert máshol nincs lehetőség vívni Keszthelyen. De azon vagyok, hogy legyen...
|
A nyílhegyek is érdekes kérdés :-) De a esszé se rossz ám...:-D
Annyit szeretnék csak Tibinek üzenni a militiás kérdésére, hogy nyugodt lehet minden egyes híresztelés teljesen igaz róluk..én sok évet töltöttem köztük és eléggé tudhatom...:-(
Bizonyos szint felett csak különórákon oktatták a hatékony technikákat...jó sok plussz pénzért...:-(
Ezért nem lettem csak segédedző, és nem teremvezető instruktor...annyi pébnzem nem volt akármennyire érdekelt a dolog ...
Most ne csodálkozz amikorv majd a póló után azt kapod, hogy csak az őáltaluk forgalmazott védőfelszerelést, gyakorló fegyvert lehet edzéseken használni...!
Nekem is hiába volt saját holmim nem az ő jelükkel azt ott nem lehetett bevinni használni...:-(
Sok embert vadítottak el ilyesmivel...!
Tehát ha a póló után a saját emblémás fa eszközt is erőltetik nem érhet majd meglepetésként, mert én megmondtam előre...:-)
Amúgy gyakorlatilag legalább annyit tudsz szerintem a vívásról mint ők akik most oktatnak...:-D
Mivel úgy néz ki másirányú tapasztalataikat direkte nem használják...:-(
A könyveket meg te is ismered...de ez a te utad, te döntöl róla...én már ezért nem mentem vissza hozzájuk mikor harmadszorra is megjelentek nálunk, mert már két csapat unta a lehúzásokat...
Pénz kellett a mesternek ? Hét végén helyi edzőtábor ami nagyon ajánklott ha haladni szeretnél mert ott tuti olyat tanítanak amit rendes edzéseken nem...
De ennek némi plussz ára is volt mindig...!
Remélem itt most vívás címén nem ezt másolják...de sajnos nagyon úgy néz ki, hogy igen...:-((
Jó vívást mindenképpen..bárhol is gyakorolsz az életben !
Ja...azóta lettek török hegyeid ?
Üdv István
|
Nézz körbe az alábbi oldalon:
http://ijkeszito.yuku.com/
Segítőkész emberek lakják, és maximálisan a korhűségre törekednek.
A többi "hivatásos" készítőt kerüld el! Pl. ezen az oldalon érdeklődtem (http://nyilvesszok.blogspot.hu/), hogy mennyiért csinálnának tüskés török hegyet, és megjegyeztem, hogy a honfoglaló hegyek is többnyire tüskések voltak, nem köpüsek.
Erre kaptam egy oldalas esszét, hogy honfoglalás nem is volt, meg sokezer éve itt vagyunk, meg már a hunoknak is volt köpüs hegye, meg amúgy is könnyebb köpüset csinálni. Visszaírtam annyit, hogy köszönöm....
|
Üdv mindenkinek!
Kovácsolt nyílhegyekkel kapcsolatban kérnék segítséget.
Tudnátok ajánlani pár készítőt akik hiteles és használható hegyeket készítenek?
Ismerem Sepsik István és Koricsánszky Csaba hegyeit de gondolom rajtuk kívül is sokan foglalkoznak a készítésükkel.
Köszönöm!
|
Spamtámadás miatt átmenetileg csak regisztrált felhasználók tudnak a Fórumra írni. Remélem, a gportal hamar megoldja a dolgot, de addig is a regisztráció nem kerül semmibe.
Ákos, Kelemen Zsoltot is egészséges kritikával kell fogadni, de ő legalább fejlődőképes, és fejlődik is, mert egyre jobb a felszerelésük. Szót érteni viszont nem egyszerű vele. ;)
|
Vaspók, te már számtalanszor felvetetted, hogy a korabeli leírás hazudik! Amikor éppen ellentmondott fényes elméleteidnek.
Ákos, Vaspók jó cuccokat csinál, csinált nekem is, de sajnos egyre kevésbé valószínű, hogy én fogok rendelni a továbbiakban tőle.
|
Ismét köszi Tibi!
Ismét elolvastam, már amennyire értem az angolt. A wikipédiával szemben vannak fenntartásaim, nem tekintem "hiteles forrás"-nak. Ettől függetlenül sokat segítettél megérteni Vaspók bejegyzéseit, megismerni Vaspókot. Egyet értek veled.
Remélem Tükének is segített a fórum és ki tudja majd hámozni a sok személyeskedésből a tényeket, lényeget, így képbe kerül a lóvértekkel, lóméretekkel, hiszen ez volt a vitaindító bejegyzés.
Ha Tüke valóban érdeklődik az előbb említett témában komolyan , tudomásom szerint ma KÉSZ ,MŰKÖDŐKÉPES( véd is ÉS rendszeresen használható is) lófej- és szügyvért témában Kelemen Zsolt az ember aki segíteni tud és gyakorlati tapasztalatokkal is ellát: net: LOVASHARC.HU, vagy ott láthatod a tel. számát is a honlapon.
Én is szívesen kipróbálnám Vaspók lóvértjét is, hiszen puding próbája az evés, de tudom nem sok ember fizetné ki helyettem az árát, mivel nekem korlátozott az anyagi lehetőségem. Így maradok a saját lóvértemnél egyenlőre.
UI.: Tibi! Remélem azért barátok maradtok Vaspókkal! :)
|
Kedves tibikém nyilván kurva sokat tévedek....de én a tudós uraimat kritizálni pl kizárólag akkor szoktam ha tuti butaságot írtak...így erősen csúsztatás részedről amit reám ruháztál tulajdonságot !
Amikor pedig te most egy modern lóadatot, meg egy-két mért csontvázat tuti folyamatosan érvényesnek veszel erős komolytalanság .-(
Ezért írtam, hogy mivel senki se mérte le az összes lovat így baj az abszolut pontos adatokat kérni számon ezer évek esetében !
Az is erősen kérdéses, hogy a karosi temetőben a eltérő lóméreteknél...kicsitől a magasabbakig az azonos legelőn lett ennyire szórt a méretük, vagy buta magyarok mindenfelől összeszedett zsákmány lovait is megtalálhatjuk köztük ?
Egy ilyen adat halmazból ugyanis mindenféle elmélet alátámasztható így az enyém is...ha nem tudod bizonyítani, hogy azok mind egy ménes lovai...!
És nem igazán tudod bizonyítani....
De én azt se állítottam, hogy a magyar lovak elsüllyedése után a mongol lovak térdig érő sárban lazán vágtáztak...kissé túlzás azt írni, hogy ilyesmit állítottam volna...de mindegy...inkább nem vezetem többet félre érdeklődőket...
Ám szűmomra érdekes, hogy akkor a korabeli leírásban miért az üldözők süllyedtek csak meg a laza talajon ha a talajterhelésük szerinted teljesen azonos lehetett ?
A mongol lovak tán nem is vágtáztak...de lebegtek ?
Mert ugye ezt a leírást nem én találtam ki...!
Meg kell tehát írnod, hogy a korabeli leírás hazudik...vagy én gondolom rosszul és a magyar lovak valami más ok folytán süllyedhettek meg ...de mi okán ha nem a plussz súly okán ?
Már ha érdekel a korabeli csataleírás ...
|
Vaspók se tévedhetetlen, de ez nem is baj. Az a baj, hogy azt soha nem ismeri be.
A szakirodalmat meg úgy használja, hogy ha az neki ad igazat, akkor jó, ha ellentmond neki, akkor biztos hozzá nem értő, hülye szobatudós írta.
De azért a marmagasság meg a tömeg két különböző dolog, egy magasabb ló lehet könnyebb, mint egy alacsony, de hidegvérű mondjuk. A marmagasság akkor nőtt meg drasztikusan, amikor az angolok elkezdték a versenylovukat kialakítani, és ez elterjedt az egész "fejlett" világban, mint lovaskultúra. De nézd meg az angol telivér fajtaalapító lovait, azok még alacsonyak voltak. Az "őshonosnak" nevezett lófajtáink jórészt a már magas angol versenylovon alapultak. Az egyetlen fajtánk, aminek kialakulása a Kárpát-medencéhez köthető, az a hucul.
Az sztereotípia, hogy a nyugati nagyobb ló elsüllyedt a mocsárban, a keleti meg vágtázott ugyanott.
Na találtam egy ilyet:
http://en.wikipedia.org/wiki/Horses_in_the_Middle_Ages#Size_of_war_horses
Londoni kutatás, mely szerint a csatalónál nem a nagy méret számított, hanem a képzettség és az erő. A középkor nagy részében 140-150 cm között voltak a nyugati lovagok lovai. Érdekeseket ír még, pl. a ló tömege kevéssé számít a lándzsadöfés erejében, továbbá nyugaton is fontos volt az, hogy esetleg a kengyel használata nélkül is fel tudjon ugrani a lovag kolléga.
|
Köszi Tibi!
Elolvastam.
Nagyobb lovat nem találtam abban az írásban sem, csupán megegyezőt a Kárpát - medencei lovakkal.
Vaspók sem hozott fel semmi megerősítőt, sőt cáfolta , hogy lenne lómérteről infó nyugatról.
Akkor miért írja, hogy a nyugati nagyobb ló elsűllyedt a mocsárban? Azt hittem tud valami konkrét válasszal szolgálni, nem gondoltam, hogy csak sztereotípiát alkalmaz, ahogy az igazi jó szobatudósok.
No csak ezért kértem volna szakirodalmat.
Szerintem egyszerű kéréssel elég nagy bonyodalom keletkezett a témában, pedig csak egy konkrét állítást kértem megerősíteni Vaspóktól.Ez bizony nem sikerült.
Tudomásom szerint a nyugati lovak akkor és ott méretre nem különböztek a keletitől, vagy esetleg kisebbek voltak.
|
[1145-1126] [1125-1106] [1105-1086] [1085-1066] [1065-1046] [1045-1026] [1025-1006] [1005-986] [985-966] [965-946] [945-926] [925-906] [905-886] [885-866] [865-846] [845-826] [825-806] [805-786] [785-766] [765-746] [745-726] [725-706] [705-686] [685-666] [665-646] [645-626] [625-606] [605-586] [585-566] [565-546] [545-526] [525-506] [505-486] [485-466] [465-446] [445-426] [425-406] [405-386] [385-366] [365-346] [345-326] [325-306] [305-286] [285-266] [265-246] [245-226] [225-206] [205-186] [Korábbi] [Archívum]
|