[1145-1126] [1125-1106] [1105-1086] [1085-1066] [1065-1046] [1045-1026] [1025-1006] [1005-986] [985-966] [965-946] [945-926] [925-906] [905-886] [885-866] [865-846] [845-826] [825-806] [805-786] [785-766] [765-746] [745-726] [725-706] [705-686] [685-666] [665-646] [645-626] [625-606] [605-586] [585-566] [565-546] [545-526] [525-506] [505-486] [485-466] [465-446] [445-426] [425-406] [405-386] [385-366] [365-346] [345-326] [325-306] [305-286] [285-266] [265-246] [245-226] [225-206] [205-186] [Korábbi] [Archívum]
Egy ígéretes program lesz okt. 30-án az Emese Parkban! Bemásolom ide: (ha valaki Strohmayer Ádám dolgozatát várja a tegezekről, az szerintem jobban jár, ha elmegy és élőben megnézi:))
A most következő, féléves időszakban havonta egy alkalommal olyan összejövetelt tervezünk, ahol közösen készülnénk a következő év történelmi életmód rekonstrukciós és hadi hagyományfelelevenítő megjelenéseire és egyfajta "továbbképző" programokat szeretnénk tartani. Ennek a programsorozatnak a jelenlegi munkacíme:
KÖZÉPKORI VÁSÁRNAPOK.
Helyszíne a Szigethalmi Emese Várispánság.
Célja a résztvevők felkészültségének, tárgyi tájékozottságának, felszereltségének fejlesztése és egyfajta jó hangulatú, termékeny "közös hangvétel" kialakítása az ebben a programban résztvevő csoportok között.
A havonta egy-egy szombaton, vagy vasárnap 10-órától 21-óráig tervezett találkozók mindig az alábbi főbb programpontokból épülnének fel:
- A résztvevők lehetőleg korhű (X.-XI. századi) viseletben jelennek meg, egy olyan koraközépkori összejövetelt (pl. vásárnapot...) idézve, amely logikus előképe lehet a mi ezen kezdeményezésünknek
- Íjász bemutató és/vagy íjász vetélkedés, esetleg kísérlet a korabeli (elsősorban az akkori magyar és emellett a korabeli Észak-, vagy Nyugat-európai) íjászat valamely aspektusának előtérbe helyezésével (Egész nap gyakorlási lehetőség, szabadon használható íjászpályák!)
- Egész nap árusítási lehetőség kizárólag(!) olyan kézművesek számára, akik a korszak tárgyait szakmai hitelességre törekvően készítik
- Előadás, vagy szakmailag moderált nyilvános beszélgetés a témakör egy-egy aspektusát feldolgozva
- Bajvívások, fegyveres harc gyakorlás, esetleg csoportos harci gyakorlatok (pl. pajzsfal, "hídharc", stb...)
- Táncház, ének- és tánc tanulással (megpróbálunk az adott korszakhoz népzenei és históriás zenei vonalakon is közelebb kerülni...)
Az első alkalom október 30.-án szombaton kerül megrendezésre. Különlegessége, hogy ugyanezen a napon zajlik az Emese parkban "HADAK ÚTJÁN" címmel a népvándorláskor fiatal kutatóinak XX. konferenciája! (A konferenciával kapcsolatos további részletek iránt a szervezőtől, Petkes Zsolttól lehet érdeklődni, a hadakutjan20@gmail.com címen)
Ízelítő a konferencia ezen napjának kísérleti régészeti akcióiból:
. Cserépbogrács készítés (Véninger Péter)
. Avar vértek rekonstrukciós kísérletei (Magyar András)
. A honfoglalás kori ún. homokóra típusú nyíltegez szerkezete, használata és függesztési módjai (Strohmayer Ádám)
. Rézdomborítás szurokformában (Lengyel Boglárka)
. Kora középkori bronzöntés rekonstrukciója (Bíró Csaba-Szente Gergely)
. Nyílzápor szóráskép teszt (Dr. Szőllősy Gábor)
Az összejövetel nyitott az érdeklődők, látogatók számára is!
Ennek a kezdeményezésnek az ingyenes biztosítása sajnos meghaladja a lehetőségeinket ezért a programokhoz való hozzájárulás a résztvevők és az érdeklődők számára 1000Ft/fő. (A park szokásos belépődíja...)
A programsorozatban való résztvételi szándékukat idáig a házigazda Őskultúra Alapítványon (Északi Gyepű - Ezüst Fa Törzse) kívül a Csodaszarvas Népe (Dél-nyugati Gyepű), a Szélmezei Karabő Nemzetség (Déli Gyepű), a Mare Temporis Alapítvány, a Norde Gard, a Szent László Lovagrend, az Iloncsuk Szabadcsapat, a Windur Og Hammare egyesületek jelezték.
(Természetesen továbbra is folyamatosan várjuk a kezdeményezésben részt venni kívánó csapatokat és magánszemélyeket egyaránt!)
Üdvözlettel: Magyar Attila "Türke" |
Köszönjük, örülök, hogy elnyerte tetszésed az oldalunk! Téged is bátorítalak, szívesen veszek ötletet, kritikát, stb.
Zsolt, átjöttek a képek! A tartásod szerintem teljesen jó a kép alapján. Hozzájárulsz ahhoz, hogy feltegyem a képeid az oldalra? Nem tudom, életképes ötlet e ilyen galériát csinálni, de hátha. Írj pár sort, amit fontosnak gondolsz a technikádról, gyűrűről, stb. |
Üdv!
Nagy érdeklődéssel olvastam az oldalt, gratulálok, nagyon tetszik!:)
A fórumot is végigolvastam /bár nem volt egyszerű:)/, és nagy örömömre szolgál, hogy az önző személyeskedés helyett itt normális, építő jellegű hozzászólások születnek. Rengeteget tanultam és tanulok az írásaitokból!
További sok sikert, és kitartást kívánok mindannyiótoknak! Én továbbra is rendszeres látogatója leszek az oldalnak.:)
Ja, és kíváncsian várom Szimurg dolgozatát a tegezekről:) |
Révész úr nagy név a mai szakmai körökben marha nagy bakikkal !
Csak párat : a saját karosi ásatásán kiásott 3 vezéri lószerszámot pálcás zablákkal...
Le is írta a szöveg mellé a fotót is oda szerkesztették a könyvben az eredeti pálcás zabláról..
Aztán mindhárom lószerszámot csikó zablával rekonstruálták meg és tették a könyvekbe...a két könyvbe 5 rossz rekonstrukciót a 3 lószerszámról ! :-(
Ebben a könyvben lelkesedett a Balkai készenléti íjtegez kapcsán, hogy hát azon is ezüst koreong van, pedig csak egy húrtartó erszény van felvarrva reá !
Be ir tette a rasjzot ami egy vonal rajz a tegezről...-de azon semmi se utal ezüstre, így kérdés honnét az infója ?
Ugyanis felismerhető benne a nem ezüstös egyetlen egészben fennmaradt íjtegez...még a erszény összehúzott nyílásánál a ráncolódó anyagot is jelezték a képen :-)
Igaz általában leszólja az orosz szakirodalmat mert szerinte nagyon pontatlanok !
Mert ezek szerint ő annyira pontos és következetes, hogy a saját ásatási leleteit is kifelejjti a rekonstrukcióról, és helyette más zabla kerül ÖTSZÖR IS a helyükre ! :-((
Szóval én inkább úgy gondolom, hogy (mint már írtam) eredetileg a bécsi szablyára is csak a törött markolat javítása után került az új bőr borítás
miként a törést összefogó 3 arany pánt is...!
Ekkor teték vissza fordítva a keresztvasat is ! :-(
Így ebből a bécsi szablyából mint hivatkozási alapból kiindulni teljesen hamis infóhoz vezet !
Mint a Balkai tegez vonal rajzában ezüstöt bele látni, pedig millió százalék, hogy nem ezüst a korong rajta, hanem bőr az erszény !
A baj ott folytatódik, hogy a bécsi kollegák is a saját szablyájuk markolatából indulhattak ki amikor rekonstrukciós grafikát szerkesztettek a fegyverről...így lett a penge is bécsi formájú :-()
Nem mellékesen a grafikán csak a markolatra szerkesztettek rája/cápa bőr borítást a hüvelyre nem !
Révész úrnál meg már a hüvelyre is jutrott belőle !
Elgondolkodtató, hogy ez nála honnét került elő ?
Már ugye ha az osztrál grafikára már nem telt ilyen bőr rajza ? :-).
Teljes mértékben hihetetlen milyen módon rekonstruálnak ma az ilyen nagy szakemberek....
Először a karosi nyereg meredek kápa szögű, aztán már a hátső kápát igencsak laposra vette...!
Amásodik a jobb verzió szerintem is...de ha csak az első verziót látod a nagy névtől akkor az alapján készíthetsz HITELES ? nyerget ugye ?
Hiteles is lesz ?
A lószerszámoknál érdekes még nála, hogy a szügyellő díszeket szépen a ló egy oldalára egy tömbbe fel is lógatták...
Látszódjék mind ugyi...:-(
Valóságban mint lovas én elosztanám a szerszámon, hogy a másik oldalon is lehessen pár darab...:-)
Sorolhatnám a sok általa szakértett/rekonstruált marhaságokat...!
Persze ez sok embernél hit kérdése...:-)
De nem nálam.....
|
Mindjárt megy két darabban. Úgy már biztosan átmegy. |
Tibi!
Elvben mentek képek, remélem tudsz 13 megát fogadni. :D |
Sziasztok!
A gnadendorfi leletekről szóló füzetben valóban nem említik a szablya markolatborítását. De valahonnan emlékeztem rá. Valószínüleg ebből egy interneten olvasható Révész László interjúból:
http://www.mno.hu/portal/343129
"A szablyája hüvelyét és markolatát rája- vagy cápabőrrel vonták be, amely távolsági kereskedelem révén juthatott a magyar fegyvermesterek birtokába.
– A rája- vagy cápabőr azért is érdekes, mert a bécsi császári kincstárban őriznek egy X. századi aranyveretes szablyát, amely valószínűleg a honfoglaló nagyfejedelmek egyik hatalmi jelvénye volt, és ennek hüvelyét és markolatát szintén cápabőr fedi – mondja Révész László."
Itt valóban cápabőrt is említ.
Jó kérdés, hogy ez az egyáltalán nem mellékes adat miért nem szerepel a hivatlos kiadványban? |
Zsolt!
Tök jó ötlet jutott az eszembe: nyitok egy galériát, amibe mindenki elküldheti az íjásztechnikáját, egy-két képen, meg egy kis leírással, hogyan tölt, használ-e tegezt, stb. Lehetsz te az első!;) Az e-mail címemre küld el a fényképe(ke)t, aztán idővel hátha lesz belőle egy érdekes képtár, ha sokan küldenek.
A 10 arsinon én is gondolkoztam, de más lovasság is tudott ilyen hosszú fegyverekkel vonulni hadjáraton, pl. lengyelek, litvánok. Aztán lehet, hogy az átváltásba csúszott hiba, mert ugye ki tudja, mennyit jelentett a középkori Egyiptomban egy arsin? Elvileg a vállra és a lábfejre akasztva elfér, de kipróbálni nem tudom, mert nem tudok ilyen hosszú nyelet szerezni. A garázsba se férne be.:)
Az nagyon jó, hogy érdekel a korszak, legyél te is muszlim lovas, csinálunk egy jó csapatot, és elmegyünk pénzt keresni a végvári vígasságokra! A törököket elég gyatrán szokták megjeleníteni, meg azt mindig kevesebben akarnak alakítani, van benne piaci lehetőség.:) |
Megkaptam..:-)
Csak behalt a gép linux rendszere...még most pátyolgatjuk addig ezzel a gagyivakl evickélünk csak :-(
De mi saját géppel sose fogjuk látni ezt a jelenséget... |
Tibi!
Kösz, hogy feltetted ezeket a könyveket. Mostmár értem miért érdekesek a mamelukok. Sőt... Engem is érdekel a kor egyre inkább.:D Van néhány érdekesség... Pl ezek a 10 arshin hosszú lándzsák... nem lehet, hogy ezeket csak az 'arénában' használták? Csak, mert ha csatában is, akkor ezeket nem tudom elképzelni, hogy hogyan hordták maguknál, vagy a fegyverváltás hogyan nézhetett ki...
Képeket lehet valahogyan feltenni ide? Szívesen tennék fel az íjász-technikámról képet, mert kezdek vele elégedett lenni, találjatok benne ti hibát. :D |
Köszönöm az infót! Ha még találsz valamit, vagy a többiek is, küldjétek, minden adalék/hiba/kiegészítés érdekel a szövegekkel kapcsolatban.
Nem kaptad meg az e-mailemet, amiben a honlapod kezdőlapjának villódzásáról kérdeztem? |
Helló Tibikém !
A georgianok annyit jelent, hogy grúzok :-)
Azaz a grúziai népek is akkoriban homokóra tegezt használtak az átlagos mamelukkal ellentétesen :-)
Gondoltam nem árt ez a kis adalék hozzá .... |
Köszönet!
2010.10.12 22:05 Tibi „Immár elérhető a Letöltések menüpontban két mameluk kézikönyv magyar fordítása!” |
Már csak lóval kéne kipróbálni! :)
Nem nem lóval!
A vértezett lovukkal, és a teljes felszereléssel ami lehetett egy harcosnál !
Hogy védi meg a víztől a íjász holmit, a kardot ?
Vízhatlan tok?
Akkor gyakorlatilag fegyvertelen amikor partot ér, és egy paraszt agyonverheti :-(
Derekán tartva a fegyvereit próbálna úszni a rendes ruhában ami itt álltása szerint nem volt rajtuk ?
Garantáltan nem ez a végeredény !
Avar hosszúkarddal, és egy tegeznyi nyíllal, és egy íjtegezben lévő íjjal már nem megy így az úszás!
Ráadásul kéne a fránya béléses ruha a páncél alá is, meg egy mondjuk mostanában őszi időben vastag kaftán a vért alá !
Na ha ilyen szerelésben a medencében (még nem a nyílt vízben ellenséges nyílzáporban ! ) leússza a távot minden elismerésem :-)
Csak attól még marhaság, mert tönkre is tette volna a fegyverzetét :-(
A íj húrja kinyúlna. a páncél bőr fűzése szintén...persze ők műanyag zsinórral fűzték...:-)
A kard hüvelye vízzel itatva bedagadna és a penge beszorulna pl....:-((
--------------------
Tehát ha nem venné le a fegyvereit és a vastagabb ruházatot akkor vagy vízbe fulladna vagy csak tönkre vágna a harchoz való szerszámait !
Ha inkább becsomagolja a vízérzékeny cuccost és úgy kezd úszni vértben még a rendes ruha igencsak lehúzná őket...jobban mint a teszthez használt...még szerinte is !
De kifáradtan, és fegyvertelenül (vízhatlan csomagolásban vana fegyver ! ) kievickélve szabad préda lenne minden páncélos vitéz, és igencsak kívánatos célpontok :-()
Ez így nagyon pocsék ötletnek tűnik nekem.... |
Immár elérhető a Letöltések menüpontban két mameluk kézikönyv magyar fordítása! |
Hát én sem erre az eredményre számítottam!
Már csak lóval kéne kipróbálni! :) |
Nahát, ezt nézzétek:
http://www.lovasharc.hu/index_elemei/aktualkepek%20stb/usztat.html |
Üdv !
Vaspók! Köszönöm a dícséretet, és a kritikát is.
Az észrevételeidhez:
Általában igaz a lapos vas szegecs, de van kivétel, pl. a geszterédi szablya markolattő-borító gyűrűjében lévő szegecs (sajnos élőben nem láttam, de a fotó szerint annak tűnik). Elképzelhető, hogy volt, ahol ezüst nittet használtak, teljesen belekalapálva a felületbe, ami csak nagyon közelről látszik szabad szemmel. Ezt egy, a kezembe fogott ae. hajfonatkorongon láttam, ahol a br. hátlapot szegeltek így fel. Persze ez nem félgömbös...
Az egymásra kalapálás is jogos, itt az anyagvastagság miatt, a minta épségét nem tudtuk volna garantálni...az av. (0,8mm) a mai felhasználói igények miatt. (barbárok...)
A csatorna végződést én néztem be, a bécsi egy másolata ilyen...mertem hinni, hogy hiteles...tévedtem....
A kupakról: Még Móra Ferenc közölt egy kunágotai késleletet, ilyen kupakkal...csak a minta más, az valóban közel áll az Erdélyi-féle kamcsikupakhoz. De formailag szinte egyezik a kettő...Móránál a késhez való tartozás egyértelmű...igaz, kb fele akkora, mint ez a kupak, de a kés is arányosan nagyobb.... |
A képegy könyv lapja !
Ebből a bal oldali a Balyk szuki darab...:-)
A másik nem !
Az valószínűleg nem is egy páncél anyaga, csak töredékek....
A pikkelyekhez elég talán, hogy a szkítáknál nagyon gyakori, a szarmatáknál dettó..
A hunok használták, a türkök (pl a képen is láthatóan) szintén...
Az avarok ugyanúgy...
A mongolok abszolut ismerték...
Akorai törökök valószínűsíthetően ugyanúgy...
A kunokról sejtésem sincsen... :--()
Most ehhez jön még a mi isa éamelás páncélzat ?
Ugyanazt az elemet lehet pikkelyként, és másképpen is használni !
Szóval ötletesek voltak anno :-)
|
[1145-1126] [1125-1106] [1105-1086] [1085-1066] [1065-1046] [1045-1026] [1025-1006] [1005-986] [985-966] [965-946] [945-926] [925-906] [905-886] [885-866] [865-846] [845-826] [825-806] [805-786] [785-766] [765-746] [745-726] [725-706] [705-686] [685-666] [665-646] [645-626] [625-606] [605-586] [585-566] [565-546] [545-526] [525-506] [505-486] [485-466] [465-446] [445-426] [425-406] [405-386] [385-366] [365-346] [345-326] [325-306] [305-286] [285-266] [265-246] [245-226] [225-206] [205-186] [Korábbi] [Archívum]
|