Mihez túl szoros ?
Harcban nem legeltetnek...mert ahhoz lehet, hogy magasan van és így nem tud hirtelen lehajolni legelészni....de így nem is bukfencezik le emiatt előre a lovasa !
Ha lazábbra teszed, vagy mélyebbre és emiatt lazább lesz akkor nem működik igazán jól szerintem mert csapkod mint az állat...pont az állatot...:-((
Azt meg lovasok tudják, hogy egy ló nem szereti ha csapkodna rajta egy páncél elem...
A próba után kissé átalakításra került a rögzítés....akkor csak szíjj darabokkal próbálgattuk a lehetőségeket...és ha a nyereg hevederhez k9kötjük a harmadánál, és a nyereg kápához, vagy előtte a lovon keresztbe rakjuk a terhet viselő szíjat akkor eléggé stabil a felkötése, és csak kissé csúszkál a lovon az a része ahol nem kell ugráljon mwert nem lesz útban a mozgásban a lónak!
Tehát ott akár teljesen merev is lehetne mint araboknál, vagy tibetieknél anno...csak azért full lamellás mert eredetileg a korabeli képeken keleten főleg ilyesmiket mutogatnak .-)
Az aljára lehetőség lenne még két sor elemet feltenni ha nem lenne opénzügyi költségvetés határom, hanem magam örtömére egy valós full verziót szeretnék megalkotni...pénz nem számít alapon...
A formáját tekintve messze kerülni akartam a marhaságokat...a rögzítésénél nem szerettem volna úgy járni mint Zsolték ahol sorra szakadtak le a szügyvértjeik a gyenge anyagválasztá, és konstrukció okán két éve a kurultájon...!
Még pő maga írta az oldalán, hogy az utolsó pillanatban pakolták össze őket ez az oka a bakiknak...
Mi ezt összeraktuk...több mint egy órás tesztet csináltunk vele vágtázva és semmi baja sincsen...
De augusztusig szerintem még lesz pár órás terhelése:-)
A csattok itt nem hagyományőrzőknek készített gyenge díszcsattok...amik szépek...ezek csúnya saját készítésű acél csattok ...erősebb bőrök masszívan összerakott elemekkel...nem egy külön szügyellőre aplikált vért darab hanem a nagyon erős szügyellőre fel van fűzve a vért !
Még készítek egy kis trükköt vele...mivel itt bélésre is van némi szükség, de azt a felhasználóknak kell hozzá tenniük...:-)
Én csak a bélés helyén alakítom ki...
Most ki lesz próbálva a módosított bőr fejrevaló a lónak, és egy fém fejrevaló is...a fémes lóvérthez való...
Itt kerülve lett a rozsdamentes anyag a fémeknél, és műanyag zsinór helyett csakis házi vágású szíjjal dolgozunk...:-)
Szóval a bőrös verzió úgymond bio vért lesz :-D
De igyekszem mindenféle nagyarcú reklámot kikerülni vele....mert én nem úgyí vagyok vele mint Zsolt...nem kezdem verni magam, hogy ez hitelesebb kinézet, hitelesebb működés...mert az...
Mert akkor lehet engem cáfolnui, hogy nem lehet hiteles hiszen én nem vagyok gyakorló lovasíjász, de még csak lovas sem...
Ez a vért úgy készült el működőképesre, hogy lovat csak képen néztem hozzája :-)
A fejrevaló ezért is lett rögzítés szempontjából elrontva :-(
De megvolt a lópróba és kiigazítottuk a tévedést...sőt gyakorlati tapasztalatokból kifolyólag már könnyebben jobbat is tudnánk készíteni...
A bőr vastagság nem a legjobb...szerintem a régieknek sokkal jobb helyzete volt...hiszen akár egy-egy állat teljes bőréből akár csak fél négyzetméter legjobb bőrt is kivehették páncélnak és a többit másra használták fel mert vértnek gyenge volt a nagy része egy marhának...
Így mi meg se igen közelíthetjük egy ajkkori minőségi bőr vért képességét...ez már tíz éve írogatom, de többnyire senki se hiszi..
Én veszek egy marhabőrt és azon belül kettő milimétertől hat miliig mindenféle vastagság van benne, de még azonos vastagságon belül is van eltérés keménységben, szívósságban erősen !
Van olyan bőröm ahol a 2,5 mm vastag darabom erősebb a 6 mm vastagnál mert más a keménysége, szívóssága a más tesrészen a vékony bőrnek akár..
Eredeti pár bőrvért némelyike igen vékony szívós bőrből készült ám...de azokat lehetséges, hogy nem kicserezték mint az én bőreimet hanem pl sózták-fürtölték mert akkor kemény, de hajlékonyan rugalmas bőrtis lehetséges készíteni megfelelő bőrből !
De akkor ott nem kellett költségen belül maradniuk, se időhatáron belül dolgozniuk...!:-)
Így azokhoz képest még az én bőr vértjeim is a legalja gagyi kategóriákban mozoghatnak ....:-(
Ezért nincsen miért jkiabálnom azt mindenhol, hogy ez tuti pont olyan erős mint a régiek, vagy olyan súlyú...
Mert korabeli alsó/középső kategóriás bőrvért még csak-csak lehetett ilyesmi minőségű...de egy mestermunka könnyebb, erősebb volt az szinte tuti biztos...ha a pár eredetit megtekintem...
Ez nem baj....talán egyszer nálunk is rászánnak pár évet, és milliót arra, hogy minden lehetséges módszert kipróbáljunk a bőrvértek ikészítésénél...mert most csak stzerkezeti megoldásokat tudunk kipróbálni...!
Ami szép-szép de nem a teljes eredményt adja...hiszwen szerkezeti verziókat kemény kartonból is lehet készíteni...de a védőképességüket azon nem lehet kielégítőleg vizsgálni...:-(
Ez a példány biztosan védene jó pár karcsapástól, nagyhegyű nyílvassaktól a nemez béléssel egyben...de biztosan nem védene mindentől..pl a lándzsadöféstől vágtában valószínűleg nem nagyon...főleg a speciális hegyekétől !
Olyan páncél amúgy sincsen, nem is volt...ami mindentől védett volna, és mégis könnyű, és jól mozog benne ember, vagy ló...!
Mi itt próbálunk kikísérletezni pár apróságot e téren,...de minden nem fog menni a nagy anyagi korlát miatt...
Ám pl török lófejvlértet még idén találni fogsz nálunk...:-D
|