[1145-1126] [1125-1106] [1105-1086] [1085-1066] [1065-1046] [1045-1026] [1025-1006] [1005-986] [985-966] [965-946] [945-926] [925-906] [905-886] [885-866] [865-846] [845-826] [825-806] [805-786] [785-766] [765-746] [745-726] [725-706] [705-686] [685-666] [665-646] [645-626] [625-606] [605-586] [585-566] [565-546] [545-526] [525-506] [505-486] [485-466] [465-446] [445-426] [425-406] [405-386] [385-366] [365-346] [345-326] [325-306] [305-286] [285-266] [265-246] [245-226] [225-206] [205-186] [Korábbi] [Archívum]
Na és kiveheted a humor rovatból !
Amúgy a nyergekhez szólván a honfoglalást megelőző közvetlen időből sok szép nyereg lelet van már ruszkiban!
Két dolog érdemel említést:
Először is igen szélesek a nyereg deszkáik !
Másodszor semmilyen farbőr nem található rajtuk !
Tehát közük sincsen a füredi fazonhoz !
A karoson kiásott ép kápákon se lelték farbőr rözítő szegeket, vagy csak a két végük levarrására szolgáló furatokat...mégis ragaszkodtak a farbőrhöz a rekonstrukciós rajzon:-(
Szóval idehaza szerintem még egy korhű honfoglaló nyerget se készítettek !
Tibikém ha írsz levelet ez ügyben akkor kikeresem a nyereg leletek képeit, rajzait ! :-)
A leghitelesenn Hortsin Tomiék egyik csupasz nyereg váza volt eddig, farbőr nélkül....és működött !
|
Inkább megkövezlek, a páncélomat még összeizzadnád.:) Igaz, a kocanomád cikkem kissé elavult, 3-4 éves, én is túlhaladtam rajta. Idővel kijavítom. De hangsúlyoznám, hogy ez csak a humor-rovat, más részével a honlapomnak van valakinek baja?
Jajaj, ha átírom a Kocanomád cikket aktuálisra, legfrissebb tudásunk szerint, újra meg fog sértődni sok ember.:) |
Kedves egy harcos!
Elnézést kívánok...azt hiszem, a rettenetes kocanomád c. írás miatt a támadás, az alapján több ponton jogos a dolog, és szerintem Tibi is be fogja ismerni, h több ponton elavult a cikke( úgyis tudja, h ki vagyok, ergo ha mégse, kövezzen meg érte, vagy adja rám a vértjét 40fokban a tűző napon, alá meg egy írhabundát :-) )
Tegez: itt erősen érezhető Kelemen Zsolt hatása, azóta a fórumban megvitattuk, h igenis felfelé mükszik jól a dolog, azért ilyen a szerkezete, stb.(Lőgyorsaságom heggyel felfelé élezett nyilakkal 2-3mp/lövés tegezből töltve. Eddig mért leggyorsabb sorozat: 1,8mp/lövés.)
Öv: nos, a lobogó övfarok Szent László freskóktól bizánci ábrázolásokig több helyütt fellelhető, és több sírban in situ megfigyelt tény, az oroszföldi konszerválódott leletekről nem is beszélve...az írás ezen részén is K.Zs. hatását érzem.
A lovakban nem látok hibát, nagylovon én is nehezen képzelem el az ősöket. De ebben Márton a szaki, elvégre ő írta belőle a szakdogáját......Az tény, hogy igenis voltak használatban alacsonyan farbőrözött nyergek, de azokat általában rövidebbre csatolt kengyellel használták. Néprajzi Múzeumba jó utat kívánok a kétkedőknek. (ha más nem, a könyvtárába...)
Csontos szaruíj: Lehet, hogy az emberek nőttek, így megnövekedett a húzáshosszuk, de az állatok, melyek a nyersanyagot adják, nem....ezért tudomásul kell venni, hogy nemigen tudnak a mai mesterek 28-30 colnál nagyobb húzáshosszú íjat készíteni...nos, a 173 cm-es magasságommal beillenék a honfoglaló férfiak közé...és 28-29 colt húzok...felesleges többet, a tegezek hossza sem adja ki.
Arról nem is beszélve, hogy van sok olyan lovasíjász ábrázolás, ahol archoz húznak...tény, h az 5.sz-tól a Kárpát-Medencétől Kínáig általában hüvelykujjon fut a vessző....de innentől kezdve erősen támadható Kelemen Zsolt és Kassai Lajos technikája is...a töltési rendszerükkel együtt...támadom is:-)
Minden jót nektek, várom a köveket :-)
Üdv: szimurg
|
Ugyan már Tibi!
Lehet, hogy igaza van, és többet tud Marcinál a lovakról, és nálam a tegezekről,a veretes övekről nem is beszélve, de akkor szerintem vagy időutazó, vagy ufót eszik :-)Ja, és akkor biztos különb hagyományőrző weboldala is van, mint a Tiéd... |
Kedves egy harcos!
Megtennéd, hogy írsz konkrét kritikát? Hol mondok ellent magamnak? Ha jogos, kijavítom. De ez így elég sekélyes volt, ahhoz képest, hogy sok hozzáértő ember látogatja az oldalt, de nem írtak ilyet. Van itt olyan, aki nálad többet tud a lovakról és olyan is, aki a tegezekről...
Kocanomád meg azért nem lehetek, mert nem is nomádot próbálok eljátszani.
|
Igazán nincs mit! Lamellásat szeretnél készíteni?Mert akkor érdemes stanckést csináltatni, és hidraulikus préssel kivágatni, havan ilyen az ismeretségi körödben a lamellákat. Akkor a lyukasztással sem kell bajlódni... |
Nagyon szépen köszönöm ,szimurg :) |
Üdv Szimurg!
demeny.elemer@baranta.ro ez az email cimem.Ide kűldd az információkat légyszives.Aztán késziték egy páncélt, kűldük róla fényképet ,és Ti majd megmondjátok, hogy érdemes volt-e dolgozni :))) Előre is köszönöm .
Baráti tisztelettel, Demény Elemér
|
Tudod az a probléma az általad felállított elméletekkel, hogy egy íráson belül is többször ellent mondasz magadnak, és akkor az egész oldalt meg sem említem.
Amúgy sok dologgal egyetértek veled, de azért jobb lenne ha kicsit jobban utána néznél egyes dolgoknak(lovak, tegez veretes öv! stb...)
Az oldalból ítélve te is kocanomád vagy, ahogy te fogalmazol, ahogy mindenki a világon( ha a te felfogásodban nézzük)
Sok szerencsét...
Szükséged lesz rá! |
Üdv Denghezik!
Talán Marci barátom mellett én is segítségedre lehetek ebben-abban. Feltétlen hun páncélt kívánsz készíteni, vagy hiteles és működőképes a steppén általánosan használt vértet? Utóbbihoz jó párhuzamokat és tanácsokat találsz itt:
//pusztaifarkasok.gportal.hu/gindex.php?pg=26728449
Érdemes lenne még megszerezned a Páncélos Vitézek Találkozójának anyagát DVD-n, sok hasznos információt tartalmaz. Avar lamellás vasvérttel is érdemes foglalkozni párhuzamként, ebben Magyar András talán a legnagyobb szaki az országban, az előadása a fönt említett DVD-n szerepel. További régészeti szakirodalmakat is érdemes böngészni, illetve jópár linket tudnék küldeni, ha adsz egy e-mail címet.
Esetleg az msn nevű keménydrog sem lenne haszontalan, egyszerűbb azon keresztül az eszmecsere, mint e-mail-en. Küldj egy pü.-et, és elküldöm az azonosítómat.
A legjobbakat!
Tisztelettel: Strohmayer Ádám |
Üdv,
Márton,szükségem lenne minden információra ,a bőrpáncél készitésével kapcsopatban.Nem a móka kedvéért akarok péncélt késziteni,hanem a népünk,hagyományaink iránti tiszteltből.Szeretnék összegyűjteni a lehető legtöbb információt,és ezek alapján elkésziteni a páncélt.Kérlek titeket,bármilyen információval rendlkeztek ( képek ,leirások,rajzok) kűldjétek el a demeny.elemer@baranta.ro cimre.Köszönöm,előre is.
|
Üdv!
A nyugati korabeli sisakok némelyikét Kalmár János még hunnak nevezte egy régi írásában :-)
Igyekszek megtalálni a sisakot...:-)
Meg pár páncél mintát a korból az orosz szakirodalomból ....
|
Az orlati lemezek kiindulási pontnak nem rosszak. De kb. ugyanazt mutatják, amit a Márton is említett korábban. Persze azon kívül, hogy alaposan (!) megnézed a lemezek rajzát, még érdemes egy kicsit utána is olvasgatni, hogy tudd, mit is ábrázolhatnak .
Üdv,
T |
Üdv Elemér!
Kemény fába vágtad a fejszéd! A hun páncél leletek valóban rendkívül ritkák, én magam egyet sem ismerek.
Mindenesetre szerintem nem lehetetlen egy hiteles hun vértet összeállítani, csupán a 4-5. századból, Európa területéről előkerült páncél-leletekre kell hagyatkozni. Szerintem ugyanis a fegyverek és páncélok használatában sokkal jellemzőbb az adott kor, és hely mint az etnikum (Lásd például Tibor felszerelését: meg nem tudod mondani, hogy ő most akkor 17. századi magyar huszár vagy török szpáhi? :)))) Pedig minden darabja eredeti alapján készült!
Korabeli germán, gepida, frank sisakok alapján szerintem jó hun sisakot lehet készíteni. (Ha kéred, küldök néhány képet.)
A korra jellemző a sodronypáncél viselése, valamit ezt kiegészítve vagy önmagában a pikkely- és a lamellás vértek. Ez utóbbiak készülhettek bőrből is.
Egy vastag bőrből készült lamellás vért szerintem teljesen hiteles a népvándorlás korában, még akkor is, ha a lamellák formája csupán egy általános formát követ. (Ha kell, tudok küldeni képet, méretezést és összeállítási útmutatót a szerkezetről.)
Több száz vastag bőrből készült lamella elkészítése és összefűzése azonban kevésbé mókás művelet. Úgyhogy, ha egyszerűbb megoldást szeretnél, helyettesítheted a lamella sorokat bőrcsíkokkal, amelyeket aztán rákozottan fűzöl össze. Ismét utalnék a mongol bőrpáncél készítésének leírására!:)
Előtte azonban tanulságos és szórakozató a vért kartonból való elkészítése. Ja, és a lövéstesztet se felejtsd el, mielőtt véletlenül Kassai-féle hun jelmezt készítenél!
Vaspók, ha van rá mód, arról a hun sisakról linket, leírást vagy képet jutass már el hozzánk, segítve egy igényes hun vértrekonstrukció létrejöttét és kielégítve kíváncsiságunkat, no meg növelve állításod hitelességét! Kössz! |
Igazad van Tibor.Én nem a Zsolt páncélját szeretném lemásolni,én szeretnék magamnak késziteni egy bőrpáncélt,ehhez szerettem volna tőletek kéni némi tanácsot,hogy amennyire csak lehet korhű darab legyen.Ugyanakkor úgy gondolom,hogy ezek az eszközök ( páncélok,fegyverk sb.) minden egyes darabja egyedi,annál az egyszerű oknál fogva,hogy ezek mind kézzel készűltek a készitő fantáziája,és a viselő igénye szerint,szem előtt tartva a viselhetőséget.Tehát amiben a segitségetek kérném az a fűzések hogyanja,a ragasztások mikéntje,és persze,egyáltalán hogyan fogjak neki :) |
Denghezik, leirom, mit probaltak a tobbiek magyarazni.:) A Zsolt pancelja fantasy darab, sok koze nincs a hunokhoz. Kerdezd csak meg ot magat, mi a velemenye rola. Ezert nem is fogsz leirast talalni arrol, hogy mennyi vaslemezt tegyel ra es hova. Annyi munkaval korhu darabot is csinalhatsz, mert annyira nem homalyosak azert a hun pancelok. Lancing, vas pikkelyvert, esetleg vas lamellas vert, bor lamellas vert, es az a mongol borvert leiras mind korhu lehet.
|
Üdv,
Azt gondolom,hogy Zsolt páncélja ,bármennyire is univerzális,a célnak tökéletesen megfelel.A szándék a fontos .Persze jó lenne ,ha egy - egy kort a megfelelő ruhában,fegyverzeben mutatnánk/-nak be,de eddig,tudtom szerint senkinek nem sikerűlt egy átfogó ,pontos és részlétes leirással szolgálni ezen fegyverek/páncélok milyenségéről.Ezt is ,mint olysok mindent a történelműnből ,sűrű homály fedi.Azzal kapcsolatban,hogy a hun pálcálhoz lessz-e hun kard,nyerg stb. reményeim szerint,köszönhetően a hozzád hasonló szakemebreknek ,csak idő kérdése és lesz :) De,azt talán Te tudod a legjobban,hogy egy ilyen ,vagy ehhez hasonló páncélt,kardot ,nyerget stb. összehozni,nem kis dolog,még akkor sem ha te magad próbálod összebarkácsolni.Végeredményben,azt hiszem az a fontos,hogy "legalább" próbálkozunk, és legjobb tudásunk szerint készitünk/viselünk egy -egy korhű darabot,és nem polóban /farmerben állsz ki lovasijazni,harcbemutatni.MInden tiszteletem a Tiéd ,Vaspók és a hozzád hasonló szakembereké,akik a munkájukkal hozzájárúlnak a történelmünk egy - egy részletének a feltárásához. :)
Még mindig nincs egy használható leirásom a páncélkészitéshez... :( |
Üdv!
Hát a ZSOLT PÁNCÉLJA ELÉGGÉ UNIVERZÁLIS MÁR SZERINTEM !
AZ VOLT MÁR HONFOGLALÓ, AVAR, HUN...:-(
Szerintem pedig csak az ami...valami de korabeli mintát ezer év nomádjainál se látni hozzá !
Persze aki ilyet akar annak biztosan megfelel...
A kísérletezést még senki se úszta meg teljesen, csak akkor ha nem törődik vekle milyen lesz a végeredménye !
Nyugati hun sírból még csak két vas pikkely páncél töredéket ismerek eddig...meg egy vas sisakot...és gyanítható láncinget !
Keleti hunoknál bőrrel kombinál lamellás vértet valószínűsíteni lehet, de ott kínai területen sok nomád öves páncélos szobrocska került elő, köztük olyanok amik valószínűleg nagyméretű bőr darabokból készültek !
Elkézelhetően szintén több réteg ragasztott bőrből !
Aztán ha már hun páncél...lesz-e hozzá hun nyereg, hun kard is ?
Mert az már egy érdekes történet lenne !
Miként ha zsolt is készíttetne az avar páncéljához egy avar nyerget..!
Az már szép lenne...:-)
Ha jövő évben még kíváncsi lennél hun kardra addigra lesz nálam olyan is! :-)
|
Üdv,Márton
Én egy hun lovas bőrpáncélra gondoltam,valami olyasmire mint a Kelemen Zsolté..szabadidőmben bőrrel dolgozok (ezt -azt megjavitgatok ,pl.hámot,nyerget) ,és szeretnék mgamnak késziteni egy bőrpáncélt.Ehhez lenne szűkségem leirásokra ,hogy egyáltalán hogy fogjak neki,hogyan vegyek méretet,hogyan fűzzem össze a pikkelyeket vagy a bőrszalagokat,hová és hogyan kell vaslemezeket rakni rá stb.Tehát,tulakdonképpen egy gyakorlati útmutatóra lenne szűkségem,elkerűlendő a kisérletezést :) Az elég drága buli :) Kérlek ,ha tudsz segiteni,akkor akár itt a vendégkönyben ,akár magánban a demeny.elemer@baranta.ro - irj.
Tisztelettel,és köszönettel Demény Elemér |
[1145-1126] [1125-1106] [1105-1086] [1085-1066] [1065-1046] [1045-1026] [1025-1006] [1005-986] [985-966] [965-946] [945-926] [925-906] [905-886] [885-866] [865-846] [845-826] [825-806] [805-786] [785-766] [765-746] [745-726] [725-706] [705-686] [685-666] [665-646] [645-626] [625-606] [605-586] [585-566] [565-546] [545-526] [525-506] [505-486] [485-466] [465-446] [445-426] [425-406] [405-386] [385-366] [365-346] [345-326] [325-306] [305-286] [285-266] [265-246] [245-226] [225-206] [205-186] [Korábbi] [Archívum]
|